Poszukiwania klienta
Atrybut poszukiwania klienta jest zwykle najistotniejszym elementem strategii sprzedażowej każdej firmy. Owszem, poszukiwania klienta mogą się sprowadzać do zbiegów agresywnych lub bardziej powściągliwych.
Poszukiwania klienta w branży tłumaczeniowej
Skuteczny wizerunek – skuteczny wynik poszukiwania klienta
Strona internetowa jako istotny element w strategii sprzedaży usług tłumaczeniowych
Blog jako wsparcie dla utrzymywania relacji z klientem
Content marketing dla tych o lekkim piórze
Social media i poszukiwania klienta
The Internet is the limit
Fora i strony branżowe
Inne sposoby pozyskiwania klienta
POSZUKIWANIA KLIENTA W BRANŻY TŁUMACZENIOWEJ
Tłumaczenia również są branżą, w której klient gra w zasadzie najistotniejszą rolę z punktu widzenia sprzedaży. Znaczenie tego jest tym jeszcze bardziej ważne w obliczu tego, że udział tłumaczy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą w całym rynku branżowym jest istotny.
Poszukiwania klienta zapewne każdy z tłumaczy prowadzi w taki sposób, który najbardziej jemu pasuje lub taki, który według niego jest skuteczny. A miarą skuteczności nie jest jednorazowo pozyskany klient lub biuro tłumaczeń. Miarą skuteczności jest lojalny i powracający klient. Przede wszystkim zadowolony z usług tłumaczeniowych. Choć w zasadzie czasami spore znaczenie ma jeszcze jeden mankament we współpracy z klientem – wspólny język.
Stwierdziliśmy, że nieco przyjrzymy się tej materii.
SKUTECZNY WIZERUNEK – SKUTECZNY WYNIK POSZUKIWANIA KLIENTA
Na szczęście coraz więcej tłumaczy zauważa ogromny potencjał i więź pomiędzy rozsądną i przemyślaną budową wizerunku a skutecznym pozyskiwaniem klienta.
Od czego zacząć wspomnianą budowę skutecznego wizerunku.
Przeczytaj również: Identyfikacja wizualna marki
STRONA INTERNETOWA JAKO ISTOTNY ELEMENT W STRATEGII SPRZEDAŻY USŁUG TŁUMACZENIOWYCH
W poszukiwaniach klienta na pewno znaczącym elementem jest dobrze zbudowana strona. Nie warto lekceważyć znaczenia i potęgi Internetu, a przede wszystkim narzędzi Google. Żyjemy w świecie wirtualnym, funkcjonujemy tak i prowadzimy w nim interesy. A zatem i szukają nas właśnie tam. I to absolutnie nie drobny procent społeczeństwa. W końcu poprzez Internet docieramy na inne rynki.
Specjalnie akcentujemy w tym miejscu wyraz „dobrze” zbudowana strona www. A dobrze opracowana i wykonana strona internetowa to wyśmienita wizytówka dla Twojej działalności. Koniecznie warto zadbać w tym przypadku również o prowadzenie bloga. Optymalizacja strony www idealnie współgra z tzw. Content Marketingiem, czyli nawiązywaniem długofalowych relacji z klientem.
BLOG JAKO WSPARCIE DLA UTRZYMYWANIA RELACJI Z KLIENTEM
Nie jest tajemnicą, że strona internetowa nie wystarczy. Postawienie strony internetowej nie zamyka ścieżki rozwoju tego kierunku komunikacji z klientem. Właśnie do tych celi służy między innymi blog. Jest to idealne narzędzie na służbie SEO, które dzięki tworzeniu wpisów odpowiednio nasyconych słowami kluczowymi potrafi zadbać w dłuższej perspektywie o Twoją pozycję w Google bez wydatków na reklamę. W tym miejscu zakładamy, że jeśli nie zajmowałeś się takimi tematami, to możesz przekazać pałeczkę firmie zewnętrznej.
Jednak przy prowadzeniu blogu samodzielnie z uwzględnieniem rad w zakresie SEO jesteś w stanie skutecznie przeskoczyć konkurencję.
Być może zainteresuje Cię również: Rola bloga w SEO
CONTENT MARKETING DLA TYCH O LEKKIM PIÓRZE
Prawdopodobnie wybrałeś branże tłumaczeń nie tylko z powodów finansowych. A lekkie piór raczej uzyskałeś w pakiecie. Przyjąłeś to z dobrodziejstwem inwentarza i nie tylko umiesz, ale i lubisz z tego pióra korzystać.
Skoro umiesz korzystać z pióra, a nawet bardziej klawiatury, to odnalezienie się w branży Content Marketingu, i to jeszcze przy sprawnym posługiwaniu się językiem obcym, opanujesz perfekcyjnie. No, prawie… Przy założeniu, że zrozumiesz założenia SEO.
Oczywiście, chętnie wesprzemy Cię w tych działaniach.
SOCIAL MEDIA I POSZUKIWANIA KLIENTA
Żadna praca nie hańbi. Nie hańbi też żadna metoda znajdowania nowych klientów. Jesteśmy co raz bardziej obecni w sieciach społecznościowych. Grupy i grupki, witryny i sklepy… Jeśli nie masz strony www, całą strategię związaną z poszukiwaniem klienta możesz również oprzeć na budowaniu wizerunku w social media.
THE INTERNET IS THE LIMIT
Wśród narzędzi, które oferuje nam rynek znajdziesz również inne, które pozwolą Ci stworzyć nie tylko skuteczny wizerunek w sieci, ale również pozyskać klienta. Używaj Google, śledź zmiany na rynku. Nie musisz się znać na wszystkim, ale wiedza pozyskana w Internecie nie kosztuje Cię absolutnie nic. No, może poza straconym czasem. Dlatego warto zadbać o to, by ten czas nie stracić lecz wykorzystać pożytecznie i z maksymalnym zyskiem. Najlepiej w postaci nawiązania długofalowej współpracy z klientem.
FORA I STRONY BRANŻOWE
Pomimo niezbyt przychylnej opinii sporej rzeszy tłumaczy radzimy jednak nie pomijać tego kanału promocji swoich usług. Tam również czasami zaglądają wartościowi klienci, którzy szukają jakościowo wykonanych usług. Wartością dodaną wszelkiego rodzaju forów i stron branżowych jest to, że niewielkim kosztem osiągasz bardzo dobry wynik w pozycjonowaniu swoich usług. Zwykle te portale są na tyle popularne, że znajdują się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania. Zatem, nie dbasz o bagaż i nawet o bilet, ale masz darmową usługę pozycjonowania. A zatem i bardziej ułatwione zadanie poszukiwania klienta.
INNE SPOSOBY POZYSKIWANIA KLIENTA
Nie planowaliśmy opisywana wszelkich dostępnych metod pozyskiwania nowych klientów lub utrzymywania już obecnych. Nie takie było założenie tego wpisu. Celem jednak było wskazanie, że nie warto ignorować żadnego z dostępnych kanałów informacyjnych. A przede wszystkim nie osiadać na laurach po zdobyciu cennego klienta. Budowanie długofalowych i skutecznych relacji z klientem to ciągły proces. Taki, który wymaga zaangażowania i pracy.
Radzimy jednak bardzo ostrożnie wysyłać oferty do nowych biur lub agencji tłumaczeniowych. Natarczywe reklamowanie się zwykle ląduje w SPAM-ie. Dotyczy to też narzędzia znanego pod nazwą Google Ads (owszem, nie każdy użytkownik końcowy lubi klikać w link, który ma obok informację o reklamie).